Cenné kovy a punc
Označení a puncovní značky
Internetový obchod Thajské Zlato je registrován u Českého puncovního úřadu. Cenné kovy pocházejí z Thajska a plní požadavky předepsané ryzosti drahých kovů a dalších náležitostí stanovených zákonem.
Zlato je drahý kov, obdivovaný od pradávna pro své charakteristické rysy jako je vyjádření hodnoty, stability a také určitého postavení a luxusu. Již od dávnověku bylo používáno pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako měnová záruka při emisích bankovek. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.
Pozor na zažitý mýtus: Zlato vyšší ryzosti je velmi měkký kov a tudíž pro zlatnický průmysl nepoužitelný.
Jak to tedy je?
I ze zcela ryzího zlata se ve světě vyrábějí a prodávají šperky. Najdete je často v Asii, například ve Spojených arabských emirátech v Dubaji, v Indii, v Thajsku, atd. Pravdou je, že přímo 24 karátové šperky jsou křehčí a náchylnější k ohybu. Na trhu v zahraničí jsou však zcela standardně k dispozici již 23 a 22 karátové skvosty. Je třeba s nimi patřičně zacházet. Kromě estetické funkce plní i tu investiční. Lze je snáze prodat.
Zlato a příměsy.
Zlato se slučuje s dalšími drahými kovy jako např. měď, stříbro, nikl, zinek či paládium. Tyto příměsi mají vliv na konečnou barvu zlata – rozeznáváme zlato žluté, bílé a červené. Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato je 24karátové). Barva zlata nemá vliv na karátovost šperku, ať již máte žluté, bílé či červené zlato, vždy se jedná o ryzost např. 585/1000, tedy 58,5 % zlata, tj také 14 karátů nebo-li ryzost "4" puncovní značka "Labutí hlava a 4".
V České republice je dle zákona povinnost označovat šperky z drahých kovů Státním puncem ČR. Tento punc garantuje ryzost, která je uvedena na šperku. Tato povinnost je u zlatých šperků s hmotností nad 0,52 g, u stříbrných šperků s hmotností větší jak 3,49 g.
Punc zaručuje pravost drahého kovu a značka puncu udává jeho ryzost. U zlata se setkáte nejčastěji s vyzobrazením hlavy labuťe tj. značku 14ti karátového zlata nebo s hlavou kohouta tj. značka 18ti karátového zlata. U stříbra je na šperku vyražena značka hlavy zajíce nebo kamzíka. Navíc často šperk obsahuje další značku a to registrovanou značku konkrétního šperkaře.
Druhy punců
- státní punc (puncovní značky, garantováno státem),
- ryzostní punc (číslo určující poměr/ryzost kovu),
- výrobní punc (značka výrobce, který produkt vyrobil),
- odpovědnostní punc (značka obchodníka, který produkt dovezl)
Zlaté šperky
- 585/1000 – 14karátové žluté zlato (585 dílů ryzího zlata a 415 dílů ostatních kovů);
- 750/1000 – 18karátové zlato (750 dílů zlata a 250 dílů ostatních kovů),
- 900/1000 – 22karátové zlato (900 dílů zlata a 100 dílů ostatních kovů),
- 986/1000 – 23karátové zlato (986 dílů zlata a 14 dílů ostatních kovů),
- 999/1000 – 24karátové zlato, neboli ryzí zlato (neobsahuje žádné příměsy).
Stříbrné šperky
- 925/1000 - označováno jako 925 nebo také sterling silver.